Ochrona Środowiska

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY KOŁACZKOWO

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY KOŁACZKOWO
o odstąpieniu od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko



    Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353),


Informuję


o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu pn.:

„Program usuwania wyrobów zawierających azbest wraz z inwentaryzacją z terenu gminy Kołaczkowo”.



Uzasadnienie


    Na podstawie art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy organ opracowujący projekt dokumentu, może po uzgodnieniu z właściwymi organami, o których mowa w art. 57 i 58, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko, a projekt dokumentu dotyczy obszaru jednej gminy. W związku z powyższym Wójt Gminy Kołaczkowo wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu i do Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o zajęcie stanowiska w sprawie odstąpienia od obowiązku przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu pn.: „Program usuwania wyrobów zawierających azbest wraz z inwentaryzacją z terenu gminy Kołaczkowo”.
    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu w piśmie z dnia 10 października 2016 r. (znak WOO-III.410.661.2016.PW.1) oraz Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w opinii sanitarnej z dnia 30 września 2016 r. (znak: DN.9012.1410.2016) uzgodnili odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu pn.: „Program usuwania wyrobów zawierających azbest wraz z inwentaryzacją z terenu gminy Kołaczkowo”.
    Zgodnie z art. 48 ust. 3 odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, o którym mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia zawierającego informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49.


I. CHARAKTER DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANYCH W DOKUMENCIE

1.1. Stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć.

    „Program usuwania wyrobów zawierających azbest…” nie wyznacza ram dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a jego nadrzędnym celem jest usunięcie do końca 2032 r. wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy i wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia azbestem dla zdrowia ludzi.
    Przedsięwzięcia związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest na budynkach mieszkalnych i gospodarczych są to działania o niewielkiej skali, ponieważ powierzchnie dachowe wynoszą od kilku do kilkuset metrów kwadratowych. Poza tym są to powierzchnie o charakterze remontowym z krótkim okresem realizacji, gdyż demontaż i spakowanie 100 m2 trwa do trzech godzin.
    W związku z powyższym przedsięwzięcia o charakterze demontażu, zabezpieczenia
i transportu wyrobów zawierających azbest to przedsięwzięcia eliminujące negatywne oddziaływanie azbestu na mieszkańców gminy oraz poprawiające jakość powietrza.

1.2. Powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach.

    Projekt „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kołaczkowo”
jest powiązany z krajowym, wojewódzkim i powiatowym programem usuwania azbestu.

1.3. Przydatność w uwzględnieniu aspektów środowiskowych, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska.

    Realizacja projektu „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kołaczkowo” przyczyni się do poprawy stanu otoczenia oraz eliminacji czynników mogących wpływać na zdrowie mieszkańców.

1.4. Powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska.

    Prace towarzyszące realizacji programu tj. demontaż wyrobów zawierających azbest
oraz ich transport w niewielkim stopniu wpłyną na zanieczyszczenie powietrza, a także
na zwiększenie poziomu hałasu podczas transportu. Poza tym przeprowadzona inwentaryzacja obejmująca 100 % terenu Gminy Kołaczkowo wyeliminuje negatywne działania związane nielegalnym pozbywaniem się płyt azbestowo-cementowych przez mieszkańców np. zanieczyszczenie powierzchni ziemi poprzez nielegalne składowanie.

II. RODZAJ I SKALA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO

2.1. Prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość i odwracalność oddziaływań.

    Prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływania na środowisko podczas usuwania wyrobów zawierających azbest jest sporadyczne i spowodowane jest potrzebą przeprowadzenia remontu pokrycia dachowego, który trwa kilka godzin. Prace prowadzone są przez wyspecjalizowane firmy
co eliminuje ewentualne pylenie do minimum. Równocześnie zachowane są szczególne środki  ostrożności w tym ochrona pracowników. Oprócz tego stosuje się specjalne technologie, a także zwilżanie wodą dzięki czemu pył nie przenosi się poza obszar prowadzonego remontu.
    Biorąc pod uwagę fakt, iż prace powodujące ostateczne usuniecie azbestu prowadzone
są tylko raz na danym obiekcie, przy realizacji projektu nie występuje problem odwracalności oddziaływań.
    Taki sposób prowadzenia prac pozwala wyeliminować jakiekolwiek oddziaływanie na środowisko.

2.2. Prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub trans granicznych.

    Brak prawdopodobieństwa wystąpienia takich oddziaływań za względu na niewielką skalę prac, zastosowane technologie i położenie geograficzne Gminy Kołaczkowo.

2.3. Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska.

    Prace demontażowe i transportowe prowadzone będą przez wyspecjalizowane firmy posiadające stosowane zezwolenia. Poza tym osoby prowadzące prace posiadają przeszkolenie w zakresie postępowania z wyrobami zawierającymi azbest oraz są wyposażeni w środki ochrony osobistej. Zdemontowane płyty (szczelnie opakowane folią) transportowane są na składowisko uprawnione do unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Należy podkreślić, iż składowiska zlokalizowane są poza obszarem Gminy Kołaczkowo. Teren w trakcie prowadzenia prac jest zabezpieczony (odgrodzony przed dostępem osób niepowołanych), a po ich zakończeniu dodatkowo oczyszczany z odłamków płyt. Tym samym osoby postronne nie mają możliwości przebywania w strefie prowadzonych prac.

III. CECHY OBSZARU OBJĘTEGO ODDZIAŁYWANIEM NA ŚRODOWISKO

3.1. Obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystywanie terenu.

    Takie obszary nie występują na terenie Gminy Kołaczkowo.

3.2. Formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.

    Na terenie Gminy Kołaczkowo rozporządzeniem Ministra Środowiska
z dnia 12 stycznia 2011 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków (Dz.U.2011.25.133) został wyznaczony Obszar Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków PLB 300002 Dolina Środkowej Warty – 314 ha (w miejscowości Spławie).

IV. PODSUMOWANIE

Główne zadania wynikające z realizacji „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kołaczkowo” to:

•    demontaż pokryć dachowych wykonanych z wyrobów zawierających azbest,
•    transport na składowisko,
•    utylizacja powstałych w wyniku przeprowadzonych prac odpadów oraz oczyszczenie terenu po zakończeniu prac.

Z przedstawionej analizy wynika, że usunięcie z terenu Gminy Kołaczkowo wyrobów azbestowych przyczyni się do wyeliminowania negatywnego oddziaływania azbestu na zdrowie mieszkańców.


    Biorąc pod uwagę ww. opinie oraz uwarunkowania określone w art. 49 wyżej cytowanej ustawy odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu.


    Zgodnie z art. 48 ust. 4 informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu pn.: „Program usuwania wyrobów zawierających azbest wraz z inwentaryzacją z terenu gminy Kołaczkowo” podano do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej http://www.bip.kolaczkowo.pl/ w zakładce „ogłoszenia-ochrona środowiska”, w publicznie dostępnym wykazie na stronie www.kolaczkowo.pl w zakładce „rejestr informacji o środowisku” oraz na tablicach ogłoszeń w budynku Urzędu Gminy.
 
 

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Wójt
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 13 października 2016 08:43
Dokument wprowadzony do BIP przez: Olga Pietrzykowska
Ilość wyświetleń: 821
05 kwietnia 2018 14:28 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
13 października 2016 08:43 (Olga Pietrzykowska) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany